Categories Üniversite

2 Yıllık Üniversite Için Hangi Sınava Girecek?(EN iyi 5 ipucu)

Oturum olan TYT tüm üniversite adaylarının girmek zorunda olduğu sınavdır. 2. Oturum olan AYT’ye talep eden öğrenciler girebilmektedir. AYT ile lisans bölümleri tercih edilir.

2 yıllık üniversite için AYT gerekli mi?

2 Yıllık Bölümleri Tercih Etmek için AYT ‘ye Girmek Gerekiyor mu? Hayır. 2 yıllık alım yapan bölümler için AYT sınavına girmenize gerek yok. Sadece TYT sınavına girerek tercih verebilirsiniz.

2 yıllık bölümler neler?

En İyi 2 Yıllık Bölümler:

 • İlk ve Acil Yardım (Paramedik)
 • Adalet.
 • Anestezi.
 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Odyometri.
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Çocuk Gelişimi ( 2 Yıllık )
 • Büro Yönetimi.

2 yıllık bölümler için TYT gerekli mi?

TYT ile sadece 2 yıllık önlisans bölümlerine ve yetenek sınavı ile alan bölümlere yerleşebilirsiniz. 4 Yıllık Lisans bölümleri için AYT veya YDT sınavlarına da girmelisiniz.

2 yıllık açıköğretim için hangi sınava girecek?

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

AÖF için AYT gerekli mi?

4 yıllık açıköğretim bölümlerine kayıt yaptırmak için ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarından Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi ( AYT ) sınavlarına girmek, TYT’de en az 150 puan, AYT ‘de en az 180 puan almak gerekmektedir.

You might be interested:  Gemi Kaptanı Olmak Için Hangi Üniversite?(Çözülmüş)

AYT konuları nedir?

YKS’nın 2. Oturumu olan AYT konuları arasında matematik, edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, geometri ve din yer almaktadır. 7

2 yıllık üniversite bitiren ne olur?

Ön lisans programlarına dahil olarak 2 yıllık eğitim alan sonunda ise mezun olan kişiler ön lisans mezunu olarak değerlendirilmektedir. Üniversitelerin iki yıllık bölümlerinden mezun olduktan sonra DGS sınavı ile birlikte bölümüne uygun lisans bölümlerinde de eğitimlerini devam ettirmeleri mümkündür.

2 yıllık üniversite hazırlık var mı?

Ön lisans bölümlerinin eğitim süresi 2 yıldır ve İngilizce eğitim alacağınız ön lisans bölümleri bir yıl zorunlu hazırlık ile birlikte toplamda 3 yıldır. Üniversite sınavında bölümü tercih etmek için ayrıca bir özel koşul aranmıyorsa TYT puan türünden yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Ön lisans hangi bölümler var?

Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları (2 Yıllık)

 • Acil Durum ve Afet Yönetimi.
 • Adalet.
 • Aşçılık.
 • Bankacılık ve Sigortacılık.
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri.
 • Çağrı Merkezi Hizmetleri.

2 yıllık çocuk gelişimi için TYT yeterli mi?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü okumak için YKS, TYT ve AYT sınavlarından yeterli puan almanız gerekir. İki yolluk önlisans programını bitiren kişiler ise, Dikey Geçiş Sınavına girerek lisans bölümlerine geçiş yapabilirler.

2 yıllık okul için TYT yeterli mi?

Adaylar üniversitelerin lisans bölümlerini bu sınav sonucuna göre tercih edebiliyor. Sınava girecek adaylar, önlisans bölümü için TYT sınavına girip en az 150 barajını geçmek zorunda. Lisans bölümleri için ise AYT sınavından en az 180 puan barajını geçmek zorundalar.

2 yıllık bölümler hangi puan türü?

Daha önce de bildirildiği gibi adaylar; Önlisans programlarını TYT puanı ile. Lisans programlarını ise; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türü ile tercih edebileceklerdir.

You might be interested:  2017 Üniversite Ne Zaman Başlıyor?(Soru)

Açık Öğretim için YKS şart mı?

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) ile öğrenci kabul edilmektedir. gerekmektedir.

Açık öğretimden üniversite okumak için ne yapmak gerek?

Açıktan üniversite okumak için kişilerin lise mezunu olması gerekiyor. Lise mezunu olmayan kişilerin, açık öğretime kayıt olması mümkün değildir. Açıköğretim üniversiteleri ilk olarak lise diplomasını talep ediyor. Lise diploması olmayan bireyler, açıktan üniversite okuyamıyor.

Açıktan üniversite okumak için nereye başvurulur?

Adaylar, http://aof.anadolu.edu.tr adresinden Türkiye Programları bağlantısı “ÖSYS Yeni Kayıt” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştireceklerdir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF Bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *