Categories Üniversite

2 Yıllık Üniversite Mezunu Nasıl Polis Olur? (Solution found)

Önlisans mezunları nasıl polis olur (POMEM) Polis Meslek Eğitim Merkezi En az önlisans (2 yıllık) üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.

 • Alımlarda geçerli olan sınav puanı ise KPSS puanıdır.
 • Ön lisans mezunları için geçerli olan taban puan ise KPSS P 93’dür.
 • Alımlarda en az Önlisans 65,00 puan almanız lazım.

Ön lisans kpss ile polis olunur mu?

POMEM alımları için İçişleri Bakanlığının belirlediği tarihlerde ve Emniyet Genel Müdürlüğünün gerçekleştireceği sınavda, KPSS ‘de Lisans mezunları P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları ise P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmalı.

2 yıllık polis nasıl olunur?

2 veya 4 yıllık üniversite mezunları POMEM tarafından düzenlenen sınava başvuru yaparak polis memuru olabilirler. POMEM sınavda başarılı olan ön lisans ve lisans mezunu adaylara 6 ay yatılı ve ücretsiz eğitim verir. Bu eğitimin ardından polis memuru olarak mezun olunur.

Lisans mezunu biri nasıl polis olur?

Polis olmak için en kolay yollardan biri, üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olarak, POMEM tarafından yapılan sınavı kazanmaktır. POMEM: İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı içerisinde yer alan, polis meslek eğitim merkezinin kısaltması olarak bilinir.

You might be interested:  Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanmalı 2020?(EN iyi 5 ipucu)

Pmyo dan mezun olunca ne olur?

Polis meslek yüksek okulu mezunu olan her öğrenci polis adayı olup, başarılı bir şekilde çalışma hayatlarına atılmakta ve emekliliklerine kadar çeşitli rütbelerde görev almaktadırlar.

Önlisans mezunu olmadan polis olabilir mi?

Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği; “Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olanlar başvurabilirler.” hükmü gereğince ön lisans mezunları da lise mezunu kapsamında sınava alınmaktadır

Ailede sabıkalı varsa polis olunur mu?

Aile bireylerindeki sabıka bekçi ya da polis olmayı engeller mi? Bekçi, polis ya da asker olmak isteyen bireylerin belirtilen suçları işlememiş olması gerekmektedir. Adayların ve eşinin yukarıdaki suç kaydının olması da devlet memurluğuna engel olur.

2021 polis olmak için ne yapmalıyım?

İşte polislik sınavları için gereken şartlar:

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması
 3. Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi.
 4. KPSS baraj puanını geçmek.
 5. Reşit olmak (18 yaş kanunu)
 6. 30 yaşını geçmemek.
 7. Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması
 8. Ceza almamış olması

Önlisans polislik eğitimi kaç ay?

POMEM eğitim süresi toplam 8 ay sürmektedir. Eğitim programları farklı olan POMEM ‘lerde süreç, eğitim ve staj ile birlikte gerçekleştiriliyor.

Bayan polis nasıl olunur?

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)

 1. En az lise mezunu veya lise son sınıfta bulunanlar başvurabilirler.
 2. 26 yaşından küçük olması gerekmektedir. 26 yaşında olanlar başvuramazlar.
 3. Kadın polis olmak isteyenler için en az 162 santim boya sahip olmanız gerekmektedir.
 4. Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir.

Polis olmamız için ne yapmalıyız?

Polis olmak için yazılı, sözlü ve fiziksel olmak üzere üç farklı sınava girilmesi gerekmektedir. Polislik sınavına girmek için ise en az lise mezunu olunması gerekir. Üniversite sınavından belirlenen barajı geçmek de polis olmak için gerekli bir şart olarak ifade edilebilir.

You might be interested:  Üniversite Mezunların Kredisi Ne Zaman Kesilir?(Soru)

Pomem den mezun olan ne olur?

Her sene belirli sayıda öğrenci kabul eden POMEM ‘ler, polis memuru yetiştirmek için eğitim veren merkezlerdir. Buradan başarılı bir şekilde mezun olan eğitim almış adaylar polis memuru olarak görevlerini icra etmektedirler.

PMYO dan sonra hangi polis Olunur?

PMYO ‘ dan Sonra PÖH Nasıl Olunur? Polis Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan polis adaylarının akıllarında “Ön lisans PÖH nasıl olunur?” sorusu olabilir. Aday, PÖH olmak için gerekli şartları sağladığı takdirde PÖH alımlarına başvuru yapabilir.

PMYO dan hangi rütbe ile mezun olunur?

Polis memurları PMYO ve POMEM’den mezun olurlar. Daha sonra, belli dönemlerde açılan sınavlarda başarı gösterenler üst rütbelere (Komiser yardımcısı ve Başpolis) terfi olabilirler. İlgili yönetmelik gereği yapılan sınavda başarılı olduktan sonra eğitim sonrası Komiser Yardımcısı rütbesine nisbedilirler.

PMYO dan mezun olanlar yükselebilir mi?

Polis Memurları “Polis Meslek Yüksek Okulu” undan mezun olurlar. Daha sonra, belli dönemlerde açılan sınavlarda başarı gösterenler üst rütbelere kadar terfi olabilirler.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *