Categories Üniversite

4 Yıllık Üniversite Bitiren Nasıl Polis Olur?(Çözünme)

4 yıllık üniversite bitiren polis olabilir mi?

2 veya 4 yıllık üniversite mezunları POMEM tarafından düzenlenen sınava başvuru yaparak polis memuru olabilirler. POMEM sınavda başarılı olan ön lisans ve lisans mezunu adaylara 6 ay yatılı ve ücretsiz eğitim verir. Bu eğitimin ardından polis memuru olarak mezun olunur.

Lisans mezunu polis nasıl olunur?

Polis olmak için en kolay yollardan biri, üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olarak, POMEM tarafından yapılan sınavı kazanmaktır. POMEM: İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı içerisinde yer alan, polis meslek eğitim merkezinin kısaltması olarak bilinir.

Üniversite sınavına girmeden polis Olunur mu?

Polislik sınavlarına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle lise mezunu olmanız şart koşulmaktadır. Diğer önemli bir şart ise, kişinin üniversite sınavından belirlenmiş olan baraj puanın üstünde almalarıdır. Eğer bu baraj puanın altında bir not alırsanız polislik sınavlarına giremezsiniz.

POMEM mezunları ne iş yapar?

Açılımı “Polis Meslek Eğitim Merkezleri” şeklinde olan POMEM, polis memurları yetiştirmek üzere eğitim veren kurumlardır.

4 yıllık üniversite bitiren subay olur mu?

TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Ayrıca terhislerinin ardından da 4 yıllık lisans ya da yüksekokul mezunu olan bireyler, yaş sınırına takılmamak kaydıyla muvazzaf subaylık için başvuru gerçekleştirebiliyor.

You might be interested:  Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı 2019?(Çözünme)

4 yıllık üniversite mezunu askerde ne olur?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Üniversite mezunu polis kaçıncı dereceden başlar?

Aynı maddede 4 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenlerin 9/1’den memuriyete başlaması öngörülmüş olup, polis memurları için ilave 1 derece dikkate alındığında başlangıç derece ve kademesi 8/1 olacaktır.

Lisans mezunları komiser yardımcısı olabilir mi?

– Komiser olmak için lisans mezunu olmak şarttır. Ön lisans eğitimi ile PAEM eğitimine katılıp ardından buradan lisans eğitimine tamamlamanız gerekir. – Komiser olmak için KPSS sınavına dahil olup bu sınavda P3 dalında 70 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Üniversite mezunu komiser nasıl olunur?

Komiser olmak için yapılacak ilk adım, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nden (PAEM) mezun olmaktır.

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Lisans mezunu olmak,
 3. KPSS’de P3 türünde en az 70 puan almak,
 4. Fiziksel yapı açısından uygun olmak,
 5. 4 sene komiser yardımcılığı yapmak,
 6. Güvenlik soruşturmasından geçmek,
 7. Askerlik görevini yapmış olmak.

Polis olmak için üniversite şart mı?

Polis olmak isteyen kişilerin eğitimi en az lise düzeyinde olmalıdır. Üniversite mezunu olan kişilerin polis olmaları için ise KPSS şartı bulunduğunu söylemek mümkündür. Üniversite mezunu olan kişilerin POMEM ve PAEM sınavlarına girişleri de mümkün olmaktadır.

Lise mezunu polis nasıl olunur 2021?

İşte polislik sınavları için gereken şartlar:

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması
 3. Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi.
 4. KPSS baraj puanını geçmek.
 5. Reşit olmak (18 yaş kanunu)
 6. 30 yaşını geçmemek.
 7. Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması
 8. Ceza almamış olması
You might be interested:  15 Tatil Ne Zaman Üniversite? (Solution found)

Polis olmak için üniversite mezunu olmak şart mı?

Polis Memuru olabilmek için; 09.05.2001 tarih ve 24397 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunun 10. maddesine göre Polis Meslek Yüksekokulundan veya 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 26.04.2005 tarih ve 25807 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ek 24

Pmyo dan mezun olduktan sonra ne olur?

Polis meslek yüksek okulu mezunları sadece emniyet genel müdürlüğüne bağlı olarak farklı kurumlarda göreve başlayabilmektedirler. Pmyo mezunu olan her öğrenci mutlaka kurum tarafından ataması yapılmakta ve iş hayatına atılmaktadırlar.

POMEM kimler başvuru yapabilir?

MADDE 5 – (1) POMEM ‘lere, lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilirler.

POMEM yatılı mı?

MADDE 11 – (1) Öğrenciler eğitim-öğretime yatılı olarak devam etmek zorundadırlar. Mazeretsiz olarak eğitim-öğretim süresince toplam beş gün ve daha fazla devam etmeyen öğrencinin notlarına bakılmaksızın Yönetim Kurulunun teklifi Başkanın onayı ile POMEM ‘le ilişiği kesilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *