Categories Üniversite

4 Yıllık Üniversite Mezunu Nasıl Subay Olur?(Soru)

TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Ayrıca terhislerinin ardından da 4 yıllık lisans ya da yüksekokul mezunu olan bireyler, yaş sınırına takılmamak kaydıyla muvazzaf subaylık için başvuru gerçekleştirebiliyor.

Üniversite mezunu teğmen nasıl olunur?

Artık tek tip askerlik olduğundan 4 yıllık üniversitelerden mezun olan adaylar teğmen olabiliyor. Şöyle ki, 4 yıllık üniversiteden mezun olan bir aday, asteğmen olarak askerlik yapabiliyor. Sonrasında terhis tarihine 1 ay kala teğmen rütbesine yükseliyor. Kendi tercihine bağlı olarak isterse askerde kalabiliyor.

Üniversite mezunları subay olabilir mi?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Subay olmak için ne yapmalıyım?

Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarında görevini subay olarak sürdürmek isteyen kişilerin taşıması gereken şartları şunlardır; Lise ve dengi okullardan, meslek yüksekokulu, yüksekokul ya da fakülteden mezun olmak gerekir. Uzmanlık eğitimi almış olan doktorlar için belirlenmiş olan yaş sınırı 35’tir.

You might be interested:  Gaziantep'te Hangi Üniversite Var?(Doğru cevap)

Subay olmak için hangi sınava girilir?

Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen adayların katılacağı MSÜ sınavı 4 Nisan tarihinde merkezi olarak uygulanacak. Bünyesinde, harp okulları, meslek yüksekokulları ve enstitüler yer alan Milli Savunma Üniversitesi yani MSÜ her yıl bünyesine sınavla öğrenci kabul ediyor.

Teğmen olmak için ne yapmak lazım?

Teğmen olmanız için 4 farklı seçenek vardır. Bunlar; Harp Okulu’ndan mezun olmak, asteğmen olarak görev alırken teğmenlik sınavında başarılı olmak, 9 ay boyunca asteğmen olarak görev yapmış olmak ve sözleşmeli teğmen olarak göreve başlamaktır.

4 yıllık üniversite mezunları subay olabilir mi?

TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Lisans mezunu olan kadın ya da erkekler için 27 yaşından büyük olmamak şartı aranıyor. Lisansüstü eğitim mezunları için ise 32 yaşından büyük olmamak kaydıyla başvuru alınabiliyor.

Er olarak giden subay olabilir mi?

6 Ay askerlik yapan kısa dönem erler de subay olarak askerde kalabilmektedirler. Kısa dönem erler yukarıda belirttiğimiz Subay Olarak Askerde Kalma Şartlarını yerine getiriyorsa subay rütbesiyle askerde kalabilmektedirler.

Tsk’da nasıl subay olunur?

Bunlardan ilki, askeri lisede eğitim görmek ve rütbe sahibi olmaktır. Diğeri ise lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavına başvuruda bulunmaktadır. Sınavın ardından girilmesi şart olan mülakatlar hem sözlü hem de fiziki olarak adaylara sunulmaktadır.

Sözleşmeli subay kaç yıl görev yapar?

4678 Sayılı TSK İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanunun 10. maddesi uyarınca; sözleşmeli subay ve astsubayların sözleşme süreleri; üç yıldan az ve dokuz yıldan fazla olamaz ve bu kanun kapsamında belirlenen şartları taşıyanların talepleri halinde sözleşmeleri yenilenebilir.

Subay kimlerdir?

Subay; asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral/tuğamiral, tümgeneral/tümamiral, korgeneral/koramiral, orgeneral/oramiral ve mareşal/büyük amiral rütbelerinde bulunan askerlere denir.

You might be interested:  Üniversite Sınavında Nasıl Derece Yapılır?(Çözülmüş)

Lise mezunu subay olunur mu?

Uzman Onbaşı adayları için; en az ilköğretim mezunu, Uzman Çavuş adayları için ise en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır.

Subay maaşı ne kadar 2020?

2020 yılında subay maaşları 6 bin TL ile 12 bin TL arasında değişim göstermektedir.

Subay olmak için hangi sınava girilir 2021?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 Nisan 2021 ‘de gerçekleştirilecek MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na başvurular başladı.

Subay olmak için hangi okulları okumak gerekir?

Yüzbaşı olabilmek için lise ve dengi okullara devam etmek ya da liseyi bitirmek gerekmektedir. Bu doğrultuda üniversite sınavı ile beraber Milli Savunma Üniversitesini kazanmak gerekir.

MSÜ den nasıl subay olunur?

MSÜ sınavına girip ardından YKS sınavına girip başarılı olup sınav sonrası gerekli mülakatları geçerek harp okuluna gireblirsiniz.Harp okulunu tamamladıktan sonra subay olabilirsiniz.Ya da dört yıllık üniversite mezunu olunmasının ardında uzun dönem askerlik yapıp yedek subay olunabilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *