Categories Üniversite

Almanyada Nasıl Üniversite Okunur?

Almanya’da okumak için dil sınavı dışında Almanya Üniversite sınavı uygulanmaz yani Almanya’da üniversite okumak için Almanya’da Üniversite kazanmak gerekmez, Türkiye’de aynı bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız yeterlidir.

Almanyada üniversite okumak için ne yapmalıyım?

Başvurular için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması.
 • ÖSYM yerleştirme yani üniversiteye giriş yeterlilik belgesi.
 • Başvuracağınız üniversiteye yazılmış niyet mektubu.
 • Pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi.

Almanyada üniversite okumak için kaç puan almak gerekir?

Genel olarak minimum 6.0 (9 üzerinden) isteniyor ve okulun sıralaması ve aldığı başvuru sayısına göre istenilen IELTS puanı 7.5’a kadar çıkıyor. Bir örnek verelim: Birimizin okuduğu Goethe-Frankfurt Üniversitesinde işletme yüksek lisansı için 7.0 isteniyor.

Türk vatandaşı Almanya’da üniversite okuyabilir mi?

Türkiye den Almanya ya gelen ögrencilerin, Almanya da egitim alabilmeleri icin saglamalari gereken HZB(Hochschulzugangsberechtigung) sartini saglamasi icin ilk olarak Türkiye de herhangi bir üniversitede (vakif veya özel üniversiteler de dahil), bir bölümü kazanmis olmasi gerekiyor.

Almanyada okumak zor mu?

Almanya’da üniversite okumak Türkiye’de Türkçe okumak kadar kolay değildir elbette. Almanca alt yapısı olan öğrenciler için belki çok zor olmayacaktır. Ekonomik gücü yerinde olan aileler için maddi olarak çok zorlamaz. Bir öğrenci aylık olarak 600 Euro ile kolayca geçinebilmektedir.

You might be interested:  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Nasıl Gidilir?(Soru)

Almanyada üniversite okumak için hangi dil seviyesi?

Dil eğitiminiz sırasında ve sonrasında Almanca Dil Yeterliliğini ölçen sınavlara katılarak; üniversitelerin DSH Hazırlık Programları için minimum B1-B2, lisans veya yüksek lisans programlarına kesin kabul için ise C1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi sunduğunuzda eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanyada üniversite okumak ücretsiz mi?

Almanyadaki üniversite eğitimleri ücretsizdir. Ücretli olan özel üniversitelerin yıllık harç bedelleri 0- 1000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Devlet destekli Üniversite harçları ise ortalama yıllık 300 Euro ile 500 Euro arası bir ücret ödeyerek okuyabilirsiniz.

Almanyada üniversite okumak için diploma notu kaç olmalı?

Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk bu konuda sıkıntı çıkarabiliyor ve genelde vize reddi ile sonuçlanıyor. Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınız da aynı bölüm üzerine olmalıdır.

Yurt dışında okumak için kaç puan gerekiyor?

Kılavuzda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları şartı bulunuyor.

Almanyada üniversite eğitimi kaç yıl?

Almanya ‘da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer.

Açık lise mezunu Almanya’da üniversite okuyabilir mi?

Meslek Lisesi Mezunları + ÖSYM den 2 Yıllık Bir Bölüme Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya ‘da eğitime başlayamaz. Düz Lise Mezunu + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya ‘da eğitime başlayamaz.

Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de üniversiteye kayıt yapmama gerek var mı?

Almanya üniversitelerine kabul için Türkiye’de bir bölüm kazanmak şart mıdır? – Almanya’da üniversiteye kabul için Türkiye’de ÖSYM ile bir üniversite lisans programına yerleşmek gerekir.

You might be interested:  Üniversite Ders Nasıl Seçilir? (Solution found)

Almanya üniversite başvuru ne zaman?

Kış döneminde üniversiteye başlamak için, genellikle aynı yılın 31 Mayıs tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekir. Aynı yıl liseden mezun olduysanız, başvuru süresi genellikle 15 Temmuz’a kadar uzar. Yaz dönemi için başvuruyorsanız, genellikle 15 Ocak’a kadar başvurmanız gerekmektedir.

Almanyada hangi mühendislik?

Almanya ‘da en çok tercih edilen mühendislik bölümleri: Bilgisayar Mühendisliği. Makine Mühendisliği. Elektrik Elektronik Mühendisliği. Otomotiv Mühendisliği.

Almanyada Mühendislik kaç yıl?

Bu 3 senelik eğitim Türkiye’deki 4 senelik eğitime denk tutulmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimi almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır.

Almanya’da hangi bölümler var?

Almanya ‘da yurt dışından ve yurt içinden en çok tercih edilen bölümler:

 • İşletme, İktisat.
 • Psikoloji, hukuk.
 • Uluslararası İlişkiler.
 • Makine Mühendisliği.
 • Endüstri Mühendisliği.
 • Bilgisayar Mühendisliği.
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği.
 • Otomotiv Mühendisliği.
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *