Categories Üniversite

Bulgaristanda Üniversite Okumak Nasıl?(Soru)

Bulgaristanda Eğitim, başvurmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Bulgaristanda Eğitim’e kayıt olmak için herhangi bir alan ayrımı ve LGS-LYS puan şartı aranmamaktadır. Bulgaristan üniversiteleri, meslek lisesi veya lise diploması derecesi farkı gözetmeden okumak isteyen öğrencilere onay vermektedir.

Bulgaristan’da nasıl üniversite okunur?

Bulgaristan ‘da üniversite eğitim almak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterli olmaktadır. Lise alanlarına göre Bulgaristanda üniversite hazırlık okula devam ederler. Başarılı olduklarında İstedikleri bölümde lisans eğitimi alabilirler. Bulgaristanda üniversiteleri diplomaları YÖK Denklik vardır.

Bulgaristanda tıp okumak ne kadar?

Bulgaristan üniversite fiyatları lisans bölümlerinde 2500-8000 €’dur. Bulgaristan üniversite ücretleri İngilizce hazırlık okulu tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 4500-4800 € arasındadır. Bulgaristan üniversite ücretleri tıp İngilizce 7000-8000 €’dur.

Bulgaristan Üniversitesi diploması Türkiyede geçerli mi?

Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan, Bulgaristan üniversiteleri denklik konusunda hem gerekli işlemleri bitirdikten sonra Türkiye ‘de hem Avrupa birliği ülkelerinde hem de ABD’de diplomaları geçerli saymaktadır.

Bulgaristan’da üniversite sınavı var mı?

Bulgaristan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, 2007 yılına kadar Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavı ile Bulgar üniversitelerine yerleşebilmekteydiler. 2007 yılında Avrupa Birliği tam üyesi olmasıyla birlikte Bulgaristan kendi sınav sistemini değiştirdi ve sınavsız öğrenci alımına başladı.

You might be interested:  Ösym Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılacak?(En iyi çözüm)

Macaristan’da nasıl üniversite okunur?

Macaristan ‘da eğitim alabilmek için lise diplomanız yeterli. Diploma ve not dökümünüz ile Macaristan üniversitelerine kaydınızı yaptırabilir, lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Macaristan üniversitelerinden alacağınız diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor.

Bulgaristan’da Türk okulu var mı?

Evet! Bulgaristan ‘da neden Türk okulları veya Türkçe öğrenimi yok? Bulgaristan Anayasasının 36. Maddesin 2. bendine göre, “Anadilleri Bulgarca olmayan vatandaşların, mecburi olan Bulgarca dilini öğrenmekle birlikte, kendi dillerini öğrenme ve kullanma hakları da vardır.”

Bulgaristan’da tıp nasıl okunur?

Bulgaristan ‘da Türkçe dilinde bir Tıp eğitimi olanağı yoktur. Öğrenciler Bulgarca ya da İngilizce dillerinden birini tercih ederek öğrenim görebilmektedirler. Böylece hem uluslararası standartlarda bir öğrenim görülebilmekte hem de dileyen öğrenciler Avrupa’da doktorluk yapabilmektedirler.

Yurtdışında tıp okumak ne kadar?

Yurtdışında Tıp Eğitimi Süresi Genel olarak 4 yıl süren tıp eğitimi bazı uzmanlık alanlarına ve ülkelerin eğitim sistemlerine göre 5-7 yıl arasında sürmektedir.

Bulgaristan’da diş hekimliği kaç yıl?

Diş Hekimliği bölümünde eğitim süresi 6 yıl olup yıllık eğitim ücreti 8000 Euro’dur. Öğrenciler lise diplomalarında belirtilen notlarla (değerlendirme tablosu gerekir) ve girdikleri Akademik tıp araştırmaları sınavın İngilizce notu ile kabul edilir.

Bulgaristan üniversiteleri denkliği var mı?

Bulgaristan Üniversitesi okumak için diploma yeterli olmaktadır. Bulgaristan Üniversitesi YÖK Denklik vardır. Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bulgaristan Üniversitesi tıp, diş hekimliği, eczacılık diplomaları için YÖK denklik seviye 2 sınavına girmeleri gerekir.

Kıbrıs diploması Türkiyede geçerli mi?

İlgili anlaşma uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş olan üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilen ve yerleştikleri programda eğitimini tamamlayan T.C. vatandaşlarının ön lisans ve lisans diplomaları denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerlidir.

You might be interested:  Açıktan Nasıl Üniversite Okunur?(En iyi çözüm)

Makedonya diploması Türkiye’de geçerli mı?

YÖK denklik belgesine sahip olan Makedonya üniversiteleri size mezun olduğunuzda hem ülkemizde, hem de pek çok ülkede geçerli diploma verecektir.

Bulgaristan nasıl gidilir?

Bulgaristan ‘a Nasıl Gidilir?

  1. Havayolu ile Ulaşım. Türkiye’den Sofya’ya her gün aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır.
  2. Karayolu ile Ulaşım. Otobüs,özel araba ve ya motosiklet ile Bulgaristan ‘a rahatlıkla ulaşılabilmektedir.
  3. Demiryolu ile Ulaşım. Tren ile gitmek isteyenler İstanbul Sofya ekspresi ile Bulgaristan ‘a ulaşabilirler.

Bulgaristanda eğitim ne zaman başlıyor?

Hazırlık tarihleri Kasım – Aralık – Ocak – en geç Şubat ayında hazırlık eğitimine başlayacaklardır.

Bulgaristan’da lise kaç yıl?

Bulgaristan’da lise eğitimi 12. sınıfa kadar devam ediyor. Düz liseler ve meslek liseleri çocuklara bu fırsatları sunuyor.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *