Categories Üniversite

Hangi Üniversite Yüksek Lisans?

Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?

En yaygın alan dışı yüksek lisans bölümleri arasında,

 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Psikoloji Yüksek Lisansı
 • Klinik Psikolojisi Yüksek Lisansı
 • İnsan Kaynakları Yüksek Lisansı
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisansı
 • Gazetecilik Yüksek Lisansı
 • Hemşirelik Yüksek Lisansı
 • Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı

Yüksek lisans yapınca ünvan ne olur?

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”, “hekim”, ” yüksek mühendis”, ” yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.

Yüksek lisans bölümleri nelerdir?

Yüksek Lisans Programları

 • Avrupa Etüdleri.
 • Beslenme ve Diyetetik.
 • Bilişim ve Teknoloji Hukuku.
 • Ekonomi.
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği.
 • Felsefe ve Toplumsal Düşünce.
 • Finansal Ekonomi.
 • Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim.

Her bölümde yüksek lisans yapılabilir mi?

Girebilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliği lisans mezuniyetinizden farklı alanlarda eğitim imkanları sunuyor olmasıdır. Bazı programlar sadece kendi alanlarından mezun olanları kabul ediyorlar ama çok sayıda yüksek lisans programı farklı alanlardan gelen adayları kabul ediyor.

Kimyager hangi alanda yüksek lisans yapmalı?

Yüksek kimyager olmanız için Fen Edebiyat Fakültelerinin Kimya bölümünü bitirmeniz ön şart olarak kabul edilir. Kimya bölümü mezunu olduktan sonra, yine aynı alanda yüksek lisans yapmanız gerekir, böylece yüksek kimyager unvanı ile istihdam edilirsiniz.

You might be interested:  Üniversite Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Belli Olcak?(En iyi çözüm)

Böte mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunları için hem Eğitim Bilimleri Enstitüsü programlarında, hem de Bilgisayar Mühendisliği, İşletme veya Yönetim Bilişim Sistemleri gibi alanlarda Yüksek Lisans yapma şansın var.

Yüksek lisans sonrası ne oluyor?

Doktora, bir lisans veya yüksek lisans programını bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derece veya basamaktır. Üniversiteyi bitirdikten sonra akademik kariyer yapmak isteyenler yüksek lisansını da tamamladıktan sonra Doktora Programı’na başvururlar.

Yüksek lisans unvan kazandırır mı?

Danıştay Beşinci Dairesi, yüksek lisansın kişiye unvan kazandırmayacağına karar verdi.

Yüksek lisans yaptıktan sonra ne olur?

Yüksek lisans eğitimin sonucunda, alanınıza bağlı olarak “bilim uzmanı”, “uzman hekim”, “ yüksek mühendis”, “ yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olabilirsiniz. Her insanın adeta yarış halinde olduğu iş hayatı içerisinde bu unvanlarla beraber kendinizi fark ettirebilir, bambaşka noktalara yükselebilirsiniz.

Yüksek lisans ne işe yarar?

Genel olarak yüksek lisans, iş hayatına atılmadan önce kişilere alanlarında ek yetenek ve uzmanlık kazandırmak açısından faydalıdır. Buna yaygın bir örnek, mühendislerin, mezun olduktan sonra mühendislik yapmak yerine, işletmeci veya müdür olmak amacıyla İşletme alanında yüksek lisans (MBA) yapması verilebilir.

Tezli yüksek lisans diploması ne işe yarar?

Tezli yüksek lisans programı öğrenim gören kişinin bilimsel araştırmalar ışığında bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve bilgiyi yorumlama yeteneğini kazanmasına olanak sağlar.

Yüksek lisans kim yapar?

Herhangi bir lisans eğitimini tamamlamış olan herkes yüksek lisansa başvurabilir. Tezli yüksek lisans için ALES şartı aranırken tezsiz eğitimlerde bu zorunluluk yok. Eğitim süresi tezli seçenekte 2 yıl iken tezsiz programlarda yalnızca 1 yıl

Iki kere yüksek lisans yapılabilir mi?

1- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan öğrenci, ikinci bir Tezli Yüksek Lisans programına başvurup kazandığı takdirde kaydını yaptıramaz. 2- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı öğrenci, başka bir üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt yaptırabilir.

You might be interested:  Üniversite Ders Programını Kim Hazırlar?(En iyi çözüm)

Tezsiz yüksek lisans 2 dönemde biter mi?

Ders döneminde ya da tez döneminde başarısız olan öğrenciye 2 yarıyıl daha ek süre verilir. 6 yarıyıllık süre sonunda başarısız olan öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir. Tezsiz yüksek lisans eğitim süresi ise 2 yarıyıldır, yani 1 yıl sürer.

Alan dışı yüksek lisans kaç yıl?

Burada tek bir çare var oda her üniversite bu imkanı tanımayacaktır, sadece tezsiz yüksek lisans başvurunu kabul edilebilir. Bunun içine çoğu üniversite fark derslerini almanızı isteyecektir. Yani endüstri mühendisliği alanında eğitim almanız için lisans alanında almak zorunda olduğunuz fark dersleri almanız gibi.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *