Categories Üniversite

Üniversite Mezunları Nasıl Polis Olur 2015?(Doğru cevap)

4 yıllık üniversiteden sonra polis nasıl olunur?

2 veya 4 yıllık üniversite mezunları POMEM tarafından düzenlenen sınava başvuru yaparak polis memuru olabilirler. POMEM sınavda başarılı olan ön lisans ve lisans mezunu adaylara 6 ay yatılı ve ücretsiz eğitim verir. Bu eğitimin ardından polis memuru olarak mezun olunur.

Ailede sabıkalı varsa polis olunur mu?

Aile bireylerindeki sabıka bekçi ya da polis olmayı engeller mi? Bekçi, polis ya da asker olmak isteyen bireylerin belirtilen suçları işlememiş olması gerekmektedir. Adayların ve eşinin yukarıdaki suç kaydının olması da devlet memurluğuna engel olur.

4 yıllık üniversite mezunu ne oluyor?

Alınacak olan eğitimin süresine göre de mezun olunan programda farklılıklar mevcuttur. İki yıllık programları tercih eden kişiler önlisans mezunu sayılırken, dört yıllık programlara kayıt yaptıran öğrenciler lisans mezunu sayılır.

POMEM mezunları ne iş yapar?

Açılımı “Polis Meslek Eğitim Merkezleri” şeklinde olan POMEM, polis memurları yetiştirmek üzere eğitim veren kurumlardır.

2 yıllık üniversite mezunları polis olabilir mi?

Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği; “Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olanlar başvurabilirler.” hükmü gereğince ön lisans mezunları da lise mezunu kapsamında sınava alınmaktadır

You might be interested:  Üniversite Sınavına Başvuru Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Lisans mezunu biri nasıl polis olur?

Polis olmak için en kolay yollardan biri, üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olarak, POMEM tarafından yapılan sınavı kazanmaktır. POMEM: İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı içerisinde yer alan, polis meslek eğitim merkezinin kısaltması olarak bilinir.

Polislik güvenlik soruşturması aileyi kapsar mı?

Polislik güvenlik soruşturması aileyi kapsar mı? Sorusunun cevabı üstte verilmiştir. 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu kapsamında aileye bakılamaz.

Polislik icin ne gerekir?

Polislik başvurusu için kişinin belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Gerekli belgeler; T.C. kimlik beyanı, mezuniyet belgesi, sınav başvuru dilekçesi ve sağlık bilgi formu gerekmektedir. Aynı zamanda sınav giriş belgesinde fotoğraf olmaması durumunda ise biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir.

4 yıllık bölüm okuyan 2 yıllık diploma alabilir mi?

Lisans programında okurken önlisans diploması alabilir miyim? Lisans programı öğrencilerinden; İlk dört yarıyılından en az 120 AKTS kredilik ders alarak başarılı olan, Diğer yükümlülüklerini yerine getirenler, programdan kaydını sildirmek koşuluyla önlisans diploması alabilir.

4 yıllık okuyanlara ne denir?

Lisans: Ortaöğretime dayalı en az sekiz yarı yıllık ( 4 yıl) programı kapsayan bir yükseköğretimdir. Lisans düzeyinde örgün, açık ve dışarıdan (ekstern) eğitim verilmektedir.

4 yıllık fakülte mezunu 2 yıllık üniversite okuyabilir mi?

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

Pmyo dan mezun olduktan sonra ne olur?

Polis meslek yüksek okulu mezunları sadece emniyet genel müdürlüğüne bağlı olarak farklı kurumlarda göreve başlayabilmektedirler. Pmyo mezunu olan her öğrenci mutlaka kurum tarafından ataması yapılmakta ve iş hayatına atılmaktadırlar.

POMEM kimler başvuru yapabilir?

MADDE 5 – (1) POMEM ‘lere, lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilirler.

You might be interested:  E Devletten Üniversite Kayıt Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

POMEM yatılı mı?

MADDE 11 – (1) Öğrenciler eğitim-öğretime yatılı olarak devam etmek zorundadırlar. Mazeretsiz olarak eğitim-öğretim süresince toplam beş gün ve daha fazla devam etmeyen öğrencinin notlarına bakılmaksızın Yönetim Kurulunun teklifi Başkanın onayı ile POMEM ‘le ilişiği kesilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *