Categories Üniversite

Üniversite Mezunlari Polis Nasil Olur?(Doğru cevap)

4 yıllık üniversiteler polis nasıl olur?

2 veya 4 yıllık üniversite mezunları POMEM tarafından düzenlenen sınava başvuru yaparak polis memuru olabilirler. POMEM sınavda başarılı olan ön lisans ve lisans mezunu adaylara 6 ay yatılı ve ücretsiz eğitim verir. Bu eğitimin ardından polis memuru olarak mezun olunur.

POMEM den mezun olan ne olur?

Her sene belirli sayıda öğrenci kabul eden POMEM ‘ler, polis memuru yetiştirmek için eğitim veren merkezlerdir. Buradan başarılı bir şekilde mezun olan eğitim almış adaylar polis memuru olarak görevlerini icra etmektedirler.

Lisans mezunu polis nasıl olunur?

Polis olmak için en kolay yollardan biri, üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olarak, POMEM tarafından yapılan sınavı kazanmaktır. POMEM: İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı içerisinde yer alan, polis meslek eğitim merkezinin kısaltması olarak bilinir.

Liseden sonra polis nasıl olunur 2021?

İşte polislik sınavları için gereken şartlar:

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması
 3. Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi.
 4. KPSS baraj puanını geçmek.
 5. Reşit olmak (18 yaş kanunu)
 6. 30 yaşını geçmemek.
 7. Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması
 8. Ceza almamış olması
You might be interested:  Üniversite Hastaneleri Nereye Bağlı?(Mükemmel cevap)

Üniversite mezunu polis kaçıncı dereceden başlar?

Aynı maddede 4 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenlerin 9/1’den memuriyete başlaması öngörülmüş olup, polis memurları için ilave 1 derece dikkate alındığında başlangıç derece ve kademesi 8/1 olacaktır.

Polis olmak için üniversite okumak şart mı?

Polislik sınavına girmek için ise en az lise mezunu olunması gerekir. Üniversite sınavından belirlenen barajı geçmek de polis olmak için gerekli bir şart olarak ifade edilebilir. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her sene açıklanan tarih aralığında sınavlara başvuru yapılması gerekmektedir.

PMYO mezun olunca ne olur?

Polis meslek yüksek okulu mezunları sadece emniyet genel müdürlüğüne bağlı olarak farklı kurumlarda göreve başlayabilmektedirler. Pmyo mezunu olan her öğrenci mutlaka kurum tarafından ataması yapılmakta ve iş hayatına atılmaktadırlar.

POMEM mezunları PÖH olabilir mi?

PÖH olmak için Polis Eğitim Merkezi öğrencisi olmak gerekiyor. POMEM öğrencileri, özel harekat birimlerinde görev almak isteğinde bulunabiliyor. Ayrıca EGM bünyesindeki mevcut polislerde gereken şartları taşımaları halinde PÖH başvurusu yapabiliyorlar.

Polis olmak için kaç yaşında olmak gerekir?

PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek

Lisans mezunları komiser yardımcısı olabilir mi?

– Komiser olmak için lisans mezunu olmak şarttır. Ön lisans eğitimi ile PAEM eğitimine katılıp ardından buradan lisans eğitimine tamamlamanız gerekir. – Komiser olmak için KPSS sınavına dahil olup bu sınavda P3 dalında 70 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Üniversite mezunu komiser nasıl olunur?

Komiser olmak için yapılacak ilk adım, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nden (PAEM) mezun olmaktır.

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Lisans mezunu olmak,
 3. KPSS’de P3 türünde en az 70 puan almak,
 4. Fiziksel yapı açısından uygun olmak,
 5. 4 sene komiser yardımcılığı yapmak,
 6. Güvenlik soruşturmasından geçmek,
 7. Askerlik görevini yapmış olmak.
You might be interested:  Üniversite Harçları Hangi Bankaya Yatırılacak?(Soru)

Pomem mezunu en fazla hangi rütbeye kadar yükselir?

Polis memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde en alt polis rütbesidir. Polis memurları PMYO ve POMEM ‘den mezun olurlar. Daha sonra, belli dönemlerde açılan sınavlarda başarı gösterenler üst rütbelere (Komiser yardımcısı ve Başpolis) terfi olabilirler.

Polis ne kadar maaş alıyor?

Kamuda görevli genel müdürün maaşı 16 bin 110 lira, üniversite mezunu memur için 5 bin 243 lira, öğretmen için 6 bin 553 lira, polis memuru için 7 bin 431 lira, uzman doktor için 10 bin 93 lira oldu.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *