Categories Üniversite

Üniversite Öğrenci Bursu Nasıl Alınır?

Üniversite bursu kimlere verilir?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Üniversite KYK bursu nasıl alınır?

Her yıl yüzbinlerce öğrencinin başvurduğu KYK bursunu kimlerin alacağı devlet kayıtları üzerinde ciddi bir inceleme sonucu tespit edilir. Bunun için öncelikle her yıl belirlenen tarihlerde başvuru yapmak gerekir. Daha sonra gerekli değerlendirmeler yapılır ve kişi burs almaya hak kazanır.

Üniversite öğrenci devlet bursu ne kadar?

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/ burs miktarlarında artış yapılmış olup ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

Nasıl burs alabilirim?

Nereden burs alabilirim? Bir üniversite öğrencisi, devletten ve/veya vakıf ve derneklerden burs alabilir. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs verir. KYK, burs ve kredi vermektedir.

Burs kimlere verilir?

Burstan yararlanacak öğrenciler, Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

You might be interested:  Üniversite Dondurma Süresi Ne Kadar?(Çözülmüş)

Geri ödemesiz burs kimlere verilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı burs imkanı, maddi geliri yetersiz olan öğrencilere karşılıksız olarak sağlanmaktadır. KYK burs başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler bu geri ödemesiz olarak ödeme alır.

KYK burs ve kredi neye göre verilir?

Başvuran öğrenciler sosyal, ekonomik, eğitim durumlarına göre değerlendirilerek aralarından burs verilecek olanlar kurum tarafından belirlenir.

Burs veya kredi olduğu nasıl anlaşılır?

KYK bursu öğrenciye geri ödemesiz olarak verilir. E Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda hak kazandığınız ödemeni burs mu kredi mi olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Sonuç ekranında ödemenin türü yazmaktadır.

KYK bursu için ne gerekli?

BURS BAŞVURU BELGELERİ

 • Tam ve eksiksiz doldurulmuş BURS BAŞVURU FORMU.
 • İki adet vesikalık fotoğraf.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Öğrenci belgesi.
 • Son dönem not durumunu belirten belge (transkript) (Üniversiteye yeni başlayacaklar için ÖSS Yerleştirme Sonuç Belgesi)
 • Ailenin oturduğu ev kira ise “kira kontratı” fotokopisi.

Burs ve kredi başvuruları ne zaman bitiyor?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre KYK başvuruları 10 Kasım günü sona erecek. KYK burs başvurusu e Devlet sayfası üzerinden alınmaya devam ediyor. Üniversite eğitimi sırasında maddi olarak destek almak isteyen öğrencilere verilen KYK burs ve kredi için başvuru süresi uzatıldı.

KYK burs kimlere verilmez?

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler burstan yararlanamazlar.

Devlet bursu lise ne kadar?

310 TL olan burs ücreti 2021 yılında zamlı olarak ödenecek. 2021 yılında bu ücretin ilk 6 ay 330 TL olması bekleniyor. Henüz 2021 yılı için resmi bir açıklama yapılmadı. İOKBS bursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İOKBS burs ücreti her ayın 15’ine kadar hesaplara ödenir.

You might be interested:  Üniversite Mail Adresi Nasıl Alınır?(EN iyi 5 ipucu)

Hangi kurumlardan burs alabilirim?

Gelin hep birlikte üniversitede yeni dönem başlarken başvurabileceğiniz burslara, burs veren kurumlar ve vakıflar listesine hep birlikte bakalım.

 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği.
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Sabancı Vakfı
 • Sütaş
 • Nef Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı

Aynı aileden 2 kişi burs alabilir mi?

Tabiki alabilir ancak genel bir yanlış kanı olarak aileden sadece 1 kişinin burs alabileceği bilgisi. Aynı öğrenim yılında okuyup aynı sene burs alan 2 kardeş öğrenci olabilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *