Categories Üniversite

Üniversite Okuyan Askere Ne Zaman Gider?(En iyi çözüm)

Ön Lisans ve Lisans Üniversite Mezunu askerlik tecil hakkı mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıldır. Ancak bu süre 28 yaşınızı tamamlayacağınız yılın sonuna kadar olabilir.

Üniversite devam ederken askere gidilir mi?

Öğrenimine devam ederken, askere gitmek isteyen öğrenciler bir dilekçe ile Üniversiteye başvurarak “ askere sevk tehirlerinin iptal edilmesini” talep edebilirler. Öğrencilerin talepleri üzerine durumları ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na bildirilir ve teklif Askerlik Dairesi Başkanlığı’nın onayı ile kesinleşir.

Açıktan üniversite okurken askerlik tecil olur mu?

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Açık Öğretim Fakültesinde (AÖF) okuyan öğrencilerin 28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar tecil hakları vardır.

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tescil yaptırmam gerekiyor?

Yükseköğretim kurumlarının Fakülte ve Yüksekokullarından lisans derecesi ile mezun olan yükümlülerin mezuniyet tarihinden itibaren 2 ay içinde askerlik yoklamalarını https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu üzerinden veya Askerlik Şubelerine gidip yaptırmak zorundadırlar.

You might be interested:  Üniversite Tercih Nasıl Yapılmalı?(Çözülmüş)

Askerlik en fazla ne kadar ertelenebilir?

Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Üniversiteye devam etmeyince kayıt silinir mi?

YÖK Başkanı prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın özel talimatıyla başlatılan çalışmaya göre, kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek, dondurulacak. Öğrenci aradan ne kadar zaman geçerse geçsin okuluna dönebilecek.

Pasif öğrenci askere gider mi?

Pasif öğrenci durumunda bulunanlar öğrencilik statüsünden doğan haklardan yararlanamazlar. Askerlik tecili de bu haklardan biri olduğu için normal şartlar altında tecilinizin bozulması gerekir.

AÖF ikinci üniversite askerlik tecil eder mi?

Açık öğretim fakültelerini ilk üniversite olarak okumanız durumunda askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz fakat ikinci üniversite olarak başka bir üniversite okumak askerliği tecil ettirememektedir. 2. Üniversiteyi okumak askerlik tecili için yeterli değildir.

Açık öğretim okurken ikinci üniversite okunabilir mi?

Not: Açık, uzaktan ve örgün eğitimden mezun ya da öğrenci durumunda olanlar aynı alanda olmamak şartı ile ikinci üniversite kaydı yaptırabilirler.

Okumayan biri askerlik tecil ettirebilir mi?

Sağlık raporu alındıktan sonra belge tekrar şubeye teslim edilir ve kişi lise mezunu ise üç sene, üniversite mezunu ise 2 sene askerliği tecil edilmiş olur. Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Mezun olduktan sonra ne zaman tecil?

Üniversiteyi bitirip bütün ilişiğini kestikten sonra kişinin 2 yıl daha tecil hakkı yasada tanımlanmıştır. Bunun dışında lise ve dengi okul mezunlarının 3 yıl tecil hakkı mevcuttur. Staj, yüksek Lisans, mastır, doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır.

Üniversite mezunları ne kadar askerlik yapacak?

Bilindiği üzere eski sistemde üniversite, yüksek lisans veya doktora mezunu hariç kişiler 12 ay zorunlu askerlik yapmakla yükümlülerdi. Yeni düzenlemeye göre ise eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik süresi 6 aya indirildi. 6 aylık askerlik hizmetinin bir ayı ise temel askerlik eğitiminden oluşuyor.

You might be interested:  Hangi Özel Üniversite Ne Kadar Para Alıyor?

Üniversite okuyan askerde ne olur?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Kimler askerlik erteleyebilir?

İlk şartlardan birisi de, askerlik dönemi gelen kişilerin öğrenci olmasıdır. Öğrenci olan kişiler, askerliğini kolayca tecil ettirebilir. Lise veya üniversiteden yeni mezun olan bireyler de, bir süre askerliğini tecil ettirebilir. Devlet tarafından yeni mezun olan kişilere belirli bir süre verilir.

Askerlik erteleme ne zamana kadar yapılır?

Askerlik Erteleme Süreleri: Başvuru tarihi ile oturma veya çalışma izni bitim tarihi arasında bir yıldan fazla süre bulunanların askerlikleri oturma veya çalışma izninin (bunlardan hangisi daha uzun ise uzun olanın) biteceği yılı takip eden yılın 31 Aralık tarihine kadar ertelenir.

Yurt dışında kaç yıl kalınca askerlik?

Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanmak: Yurt dışında çalışan kişilerin askerlik durumu için oluşturulan dövizle askerlik hizmetinde en az 3 yıl yabancı bir ülkede bulunmak gerekiyor.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *