Categories Üniversite

Üniversite Puanlarında Dolmadı Ne Demek?(Soru)

Tercih dolmadı ne demek?

DOLMAMIŞ KONTENJAN Bunun anlamı da bu programlar için “en küçük puan oluşmamış” demektir. Yani bu programlar ilk yerleştirmede dolmamış durumda. Bu programları tercih listenize alabilmek için “en küçük puanı oluşmuş” programlarda olduğu gibi bir puana eşit olmanız ya da yüksek puana sahip olmanız şartı yok.

Yerleştiği başarı sırası ne demek?

Başarı sırası, ilgili üniversite bölümüne en son giren kişinin ilgili puan türünde başarı sıralamasıdır. Yani bölüme en son giren kişinin belirtilen puan türünde kaçıncı sırada olduğunu ifade eder. Puanların asıl amacı sizi yaklaşık 2 milyondan fazla kişi arasında sıralamaktır.

Tercih kılavuzunda puanı yazmayan bölümler ne demek?

Bir yükseköğretim programına ait en küçük puan sütununda hiçbir işaret bulunmuyorsa, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan programları göstermektedir. Bu programları ilgili puan türünde 150 veya daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

Yeni açılan bölümler kaç puanla alır?

Bu programları tercih edebilmek için de ilgili puan türünde Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) 140 ya da Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) 180 puan barajını aşmış olmanız yeterli olacak. ÖSYM geçmiş yıllarda yeni açılan programları adayların anlayabilmesi için karşılarına tire (-) işareti koyuyordu.

You might be interested:  Kaç Net Ile Hangi Üniversite?(Çözünme)

Üniversite kontenjanları ne demek?

KONTENJAN NE DEMEK Yani üniversite ve liselerde kontenjan o okulun alabileceği öğrenci sayısını ifade eder. Okul kontenjanları her düzenli olarak belirlenir ve ilgili kurumlardan açıklanır. Örneğin; ÖSYM sınavlarında okullaırn kontenjanları mutlaka her yıl yayınlanır.

Basarı sırasına göre mi puana göre mi?

Tercih listesi oluşturulurken puandan ziyade, Türkiye başarı sıranızı göz önünde tutmalısınız. Bir önceki yıldaki başarı sıraları size bu konuda yardımcı olabilir. Her yıl sistem ya da sayılar değişse de başarı sıraları bize en sağlıklı göstergeyi sağlar.

Yüzdelik sırası ne demek?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS’ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

KPSS başarı sırası neye göre belirlenir?

2021 KPSS -Lisans Başarı Sıralaması Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz.

Ek tercihte hangi puana bakılır?

İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek.”

Ek yerleştirmede yüksek puan yazılır mı?

CEVAP: Tercih yapabilmeniz için puanınızın programın taban puanına eşit veya daha büyük olması gerekiyor. Bu kesin kural.

Tercihlerde kaç puan üstü tercih yapılır mı?

İşte ideal tercih listesini oluşturmanın 12 kuralı; 1. Y-TYT veya Y-AYT puanınız 200’den yüksek de olsa lisans programı tercih edebilmeniz için ham puanınızın ilgili puan türünde 170 ve üstü olmasına dikkat ediniz. 150-170 aralığında ham puan almış adaylar ise önlisans programlarını tercih edebileceklerdir.

You might be interested:  Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?(Doğru cevap)

2 yıllık bölümlerde puan mı önemli sıralama mı?

Özellikle lisanstan (4,5,6 yıllık ) tercih yaparken başarı sıralamasını baz almak gerekiyor. Önlisanstan ( 2 yıllık ) tercih yaparken ise başarı sıralamasına bakıldığı gibi puana göre de tercih yapılabilir” dedi.

Yeni açilan bölümler yazılmalı mı?

Açıkta kalmamak adına istenilmeyen bölümler tercih listesine alınmamalı. Yeni açılan bölümler puan ve başarı sıraları olmadığı için tercih yaparken adayların akıllarında soru işaretleri yaratabiliyor. Yeni açılan bölümle ilgili diğer üniversitelerde o bölümün başarı sıralamalarına bakılarak tahmin yürütülebilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *