Categories Üniversite

Üniversite Sınavında Hangi Sınıf Soruları Çıkıyor?(Soru)

TYT’de genellikle 9 ve 10.sınıf konuları yer almaktadır. AYT’de ise daha çok 11 ve 12.sınıf konuları yer almakta. Alan Yeterlilik Testinde (AYT) 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve 40 Sosyal Bilimler-2 sorusu çıkmaktadır. Yabancı Dil Testi (YDT) ise 80 sorudan oluşmaktadır.

TYT de hangi sınıf konuları var?

Öncelikle TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Bu sınavda genel olarak 9 ve 10. sınıf konuları karşımıza çıkıyor.

TYT 2021 hangi konular çıktı?

2021 TYT Sınavı Konularında Coğrafya alanında toplam 5 soru çıkmaktadır.

 • Doğa ve İnsan.
 • Dünya’nın Şekil ve Hareketleri.
 • Coğrafi Konum.
 • Harita Bilgisi.
 • Atmosfer ve İklim.
 • Sıcaklık.
 • Basınç ve Rüzgarlar.
 • Nemlilik ve Yağış

TYT hangi dersleri yapmak zorunlu?

YKS puanının yüzde 40’ını oluşturacak TYT oturumunda adaylar, tam puan alabilmek için Türkçe ve temel matematiğin yanı sıra sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerindeki tüm soruları çözmek zorunda olacak.

Üniversite sınavına çalışmaya kaçıncı sınıfta başlanmalı?

Çalışmaya Başlamak İçin En Doğru Zaman Öğrencilerin son senelerini baskından uzak, rahat bir şekilde geçirmeleri için 9. sınıftan itibaren sınavlara hazırlanmaya başlaması gerekmektedir. Bunun getirdiği en önemli avantajların başında konuların öğrenimi gelmektedir.

You might be interested:  Özel Üniversite Hocaları Ne Kadar Maaş Alıyor?(Çözünme)

TYT hangi konulara çalışmalıyım?

TYT ‘nin En Önemli Konuları

 • Türkçe > Paragraf, Dil Bilgisi, Cümle Anlamı, Ses Bilgisi.
 • Matematik > Problemler, Temel Kavramlar.
 • Geometri > Üçgende Açılar, Üçgende Alan.
 • Fizik > Optik, Isı ve Sıcaklık.
 • Kimya > Bileşikler, Madde ve Özellikleri.
 • Biyoloji > Hücre, Canlıların Temel Bileşenleri.

TYT AYT kaçıncı sınıf?

TYT ‘de genellikle 9 ve 10. sınıf konuları yer almaktadır. AYT ‘de ise daha çok 11 ve 12. sınıf konuları yer almakta. Alan Yeterlilik Testinde ( AYT ) 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve 40 Sosyal Bilimler-2 sorusu çıkmaktadır.

TYT Konuları 2021 hangi konudan kaç soru çıkıyor?

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi ( TYT )’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler (20 soru ); Tarih(5 soru ),Coğrafya(5 soru ),Felsefe(5 soru ),Din Kültürü (5 soru ) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, Fen Bilimleri (20 soru ); Fizik(7 soru ),Kimya(7 soru ),Biyoloji(6 soru ) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır.

TYT 2021 kaç soru Toplam?

TYT Hakkında Bilgi 2021 ÖSYM tarafından hazırlanan TYT ‘nin açılımı: Temel Yeterlilik Testi’dir. TYT ‘de bilginin yanı sıra öğrencilerin okuduğunu anlama yeteneği de ölçülür. TYT ‘de toplam 120 soru yer almaktadır. 120 soru için verilen süre ise 135 dakikadır.

TYT 2021 hangi ders kaç soru?

TYT ‘de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

TYT Fen Bilimleri yapmak zorunlu mu?

TYT sınavında özel olarak sorumlu olduğunuz ders yoktur. Tüm dersler size puan kazandıracaktır. Bu sınavda sadece 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimleri sorusu karşımıza çıkıyor. Bu sınava herkesin girmesi zorunludur.

You might be interested:  Üniversite Nasıl Hazırlanmalıyım? (Solution found)

TYT de her dersten net yapmak zorunlu mu?

Üniversite adayları Türkçe ve matematikten hiç net çıkaramazsa fen bilimleri ve sosyal bilimler testlerindeki tüm soruları doğru cevaplasa bile tercih yapma hakkını kaybedecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavları’nda (YKS) bu yıl ilk kez adaylara, Matematik ve Türkçe testlerinden 0,5 net çıkarılması şartı getirdi.

TYT kazanınca ne oluyor?

Birinci oturum TYT ‘den 150-180 puan alanlar, sadece 2 yıllık ön lisans programına başvurabilecek; 180 ve üzeri alanların lisans tercihi yapma hakkı olacak. Bu öğrenciler, alan puanları hesaplanarak lisans programlarına yerleştirilecek.

TYT kaçıncı sınıfta başlanmalı?

En çok merak edilen konular içerisinde TYT sınavına kaçıncı sınıfta girileceğidir. Temel yeterlilik sınavı için lise son sınıf öğrencileri ya da liseden mezun olmuş öğrenciler giriş yapar. Genel olarak lise düzeyindeki 9. ve 10. sınıfta öğrenilmiş konular bu sınav içerisinde bulunur.

Üniversiteye hazırlanmak için ne yapmalıyım?

YKS Çalışma Taktikleri

 1. Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız.
 2. Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var.
 3. Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün.
 4. Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz.
 5. Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı.

Lise sınavına kaçıncı sınıfta hazırlanmalı?

7. sınıf hem akademik müfredat açısından hem de LGS’ ye hazırlık açısından çok önemli. Eğer çok iyi bir lise hayatı kuruyorsak, hedefimizde iyi puanlar almak varsa; evet 7. sınıftan LGS’ ye yavaş yavaş hazırlanabiliriz.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *