Categories Üniversite

Yeni Üniversite Sınavı Nasıl Olacak?(Doğru cevap)

2024 YKS değişecek mi?

Üniversiteye giriş sınavı değişecek. 2024 ‘te yeni YKS olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020-2021 öğretim döneminde yaşama geçireceği yeni lise modeli üniversite sınavlarında da değişiklik getirecek. Bakan Selçuk’un dediği gibi bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak.

Üniversiteye giriş nasıl yapılır?

Elektronik ortamda yapılacak olan sınavın başvurusu ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden alınacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavın müracaatları ayrıca ‘e-Devlet ile kayıt ol’ seçeneğine tıklayarak da yapılacak.

Üniversiteye giriş sınavı kaç aşamalı?

Adayların bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava girmeleri gerekmektedir.

Üniversiteye giriş sınavı kalktı mı?

YGS-LYS ayrımı kalktı. YÖK’ten gelen son dakika açıklamasına göre sayısı 18 olan üniversite sınavı puan türü 4’e düşürüldü. Üniversite giriş yeni puan türleri sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olarak belirlendi. Üniversite giriş sınavlarına da temas etmek istiyorum.

2021 de YKS değişecek mi?

YKS 2021 sınavının tarihi ile ilgili herhangi bir değişiklik olmadı. ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan tarihlerde TYT, AYT ve YDT uygulanacak. 4 Şubat – 2 Mart 2021 tarihleri arasında alınan YKS başvuru işlemleri ardından YKS sınavının oturumları; TYT 26 Haziran 2021 tarihinde saat 10:15’de uygulanacak.

You might be interested:  Üniversite Kullanıcı Adı Nasıl Alınır?(En iyi çözüm)

2020 Eğitim Sistemi Değişecek mi?

Yeni eğitim sistemi 2019 yılında duyurulmuş olsa da 2020 – 2021 eğitim yılında 9. sınıflardan başlayarak kademeli olarak bir geçiş sağlanacaktı ancak korona virüs tedbirleri kapsamında 2020 -2021 eğitim yılının online devam etmesi sebebiyle bu geçiş ertelendi.

Üniversiteye hazırlık için ne yapılmalı?

YKS Çalışma Taktikleri

 1. Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız.
 2. Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var.
 3. Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün.
 4. Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz.
 5. Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı.

Lisans okumak için hangi sınavlara girilir?

2 yıllık bölüm hangi sınav ile seçilir?

 • TYT, YKS’nin ilk oturumudur.
 • Lisans bölümüne kayıt olmak isteyen öğrenciler TYT’nin yanında, yarın (27 Haziran 2021) gerçekleşecek olan AYT sınavına da girmelidir.
 • Lisans bölümü hedefleyen öğrenciler bu sınavdan en az 180 puan almalıdır.

Üniversiteye giriş sınavları nelerdir?

YKS, üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen yeni sistemin adıdır. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır.

 • Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)
 • Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)
 • Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) olarak geçmektedir.

2021 2022 Üniversite sınavı ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ‘nın (YKS) 2022 etabı için henüz tarih bilgisi netleşmedi. 2021 yılında YKS 26-27 Haziran’da yapıldı. Bu bilgiler ışığında 2022 YKS oturumlarının da haziran ayı içinde yapılacağı tahmin ediliyor. Konuya dair ÖSYM’den bir açıklama geldiği takdirde haberimizde yer vereceğiz.

Liseden sonra üniversite için hangi sınavlara girilir?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) kimler başvurabilir? Ortaöğretim kurumlarının ( lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

You might be interested:  Hemşirelik Için Hangi Üniversite?(EN iyi 5 ipucu)

Üniversite sınavı tek oturum mu?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak, iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecektir. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecektir, soru sayısı 80 olacaktır.

TYT ne demek?

TYT ‘nin açılımı “Temel Yeterlilik Testi” demektir. TYT ‘de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. TYT ‘de 40 soru Türkçe, 40 soru Matematik, 20 soru Sosyal Bilimler ve 20 soru da Fen Bilimleri’nden olacaktır. Toplam 120 sorudur.

Yurtdışında üniversite sınavı var mı?

Avrupa Ülkelerinde Uygulanan Sistemler Bugün birçok Avrupa ülkesi, öğrencilerini üniversitelere sınavsız kabul ediyor. Öğrenciler, orta öğretimde elde ettikleri başarılarına göre üniversitelere yerleştiriliyorlar. Bir diğer aşama da lise yeterlilik sınavları.

Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM sınav takviminde yer alan YKS sınav sonuçları, 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *